Ile kosztuje nas pies

Jeśli masz już w domu czworonożnego towarzysza, to na pewno wiesz, ile średnio kosztuje Cię pies w skali miesiąca i roku. Jednak ci, którzy chcą mieć futrzaka, powinni najpierw zastanowić się, czy udźwigną ten obowiązek finansowo, bo pies to nie tylko radość, głaskanie i spacery, ale także obowiązek w postaci regularnych i nieregularnych wydatków. Jeśli więc nadal wahasz się, czy kupić uroczego szczeniaka lub adoptować psa ze schroniska, przedstawiamy szacunkowe roczne koszty.

Kupno psa

Zakup szczeniaka z hodowli z rodowodem należy traktować jedynie jako inwestycję początkową. Tu dopiero zaczynają się wydatki. Oczywiście koszt posiadania szczeniaka zależy od kilku czynników np. wybranej rasy.

Szczepienia, chipowanie

Po zakupie lub adopcji psa polecamy wizytę u lekarza weterynarii, który sprawdzi czy pies jest szczepiony i kiedy należy wykonać następne szczepienie. Jak już wiecie z naszego poprzedniego artykułu obowiązkowe jest jedynie szczepienie przeciwko wściekliźnie. Ponadto zgodnie z prawem konieczne jest szczepienie psa na choroby zakaźne.

Dieta

Karma będzie stałym i chyba największym wydatkiem każdego miesiąca. Na rynku dostępna jest szeroka gama suchej karmy czy puszek, których skład ma odzwierciedlenie w cenie. Oczywiście im wyższa jakość, tym karma droższa. Obowiązuje również zasada, że ​​im większy pies, tym większa racja pokarmowa i więcej pieniędzy na karmę.

Inne niezbędne wydatki

To przede wszystkim smycz, obroża lub szelki, legowisko dla psa czy zabawki. Będziesz także potrzebował misek na wodę i jedzenie.

Dziś za smycz, obroże lub szelki można zapłacić w sumie od 60 PLN do kilkuset - zależy to od materiału i jakości. Legowisko dla psa zależy również od materiału i wielkości, małe legowisko można kupić już od 50 PLN, ale można też dostać legowisko za 500 PLN.

Nieoczekiwane wydatki

Nie należy również zapominać, że w związku z kontuzjami lub chorobami mogą pojawić się nieoczekiwane wydatki. Leczenie urazów i schorzeń zaczyna się od kilkuset złotych, ale może drastycznie wzrosnąć. Jeśli chcesz mieć pewność, że w razie wypadku lub choroby będziesz w stanie zapewnić swojemu zwierzakowi najlepszą opiekę, ubezpiecz go.

Podsumowanie niezbędnych kosztów

Rodzaj wydatku/Średnia cena/
Szczepienie przeciwko wściekliźnie 50 - 100 PLN ponowne szczepienie co roku
Odrobaczanie 50 - 200 PLN jednorazowy wydatek
Karma 1000 - 6000 PLN rocznie
Miski na jedzenie i wodę 30 - 200 PLN jednorazowo
Smycz, obroża, szelki 50 - 500 PLN jednorazowo
Legowisko dla psa 50 - 500 PLN jednorazowo