Alergie pokarmowe psów

Podobnie jak my, psy mogą cierpieć na alergie na niektóre składniki zawarte w karmie czy smakołykach. Alergia może objawiać się na różne sposoby, a my postaramy się przedstawić jej najczęstsze objawy.

Drapanie

Jeśli Twój pies często się drapie, nie należy lekceważyć tego zachowania. Swędzenie skóry może być jednym z objawów alergii pokarmowej. Najczęściej alergią dotknięte są łapy, brzuch, głowa oraz okolice pach. Do kolejnych objawów możemy zaliczyć słabą jakość sierści, która przejawia się obfitym wypadaniem lub jej przetłuszczaniem. Często nawracająca infekcja ucha również może być objawem alergii.

Łapy prowadzą do weterynarza

Jeśli zauważysz, że Twój pies się drapie, ma zaczerwienioną, łuszczącą się skórę lub inne wymienione powyżej objawy, nie zwlekaj i udaj się ze swoim czworonogiem do lekarza weterynarii. Lekarz wykona odpowiednie badania, które pozwolą określić rodzaj alergii, zalecić odpowiednią dietę, która pozwoli uniknąć w przyszłości nawrotu podobnych objawów.

Nietolerancja to nie alergia

Nietolerancja pokarmowa objawia się problemami trawiennymi, wymiotami, biegunką lub też wzdęciami. Alergia pokarmowa to natomiast reakcja układu odpornościowego psa, która objawiać się może wspomnianym swędzeniem skóry czy wysypką. Zarówno alergii jak i nietolerancji nie należy lekceważyć!

Mięso jako najczęstszy alergen

Mięso jest jednym z najczęstszych alergenów dla psów, zwłaszcza mięso drobiowe oraz wołowe. Pozostałe alergeny, które są dość powszechnie znane wśród nas ludzi, to: jajka, soja oraz produkty mleczne.

Nie zapominaj o smakołykach

Oprócz podstawowej diety, smakołyki, które podajesz swojemu psu, również mogą powodować alergie. Należy wybierać smakołyki wysokiej jakości o prostym składzie. Do takich zaliczyć możemy smakołyki z suszonego mięsa. Unikać należy smaczków o niskiej zawartości mięsa oraz ze zbożami w składzie.

PetExpert zawsze z Tobą

Bez względu na to, jaka choroba czy też kontuzja zaskoczy Ciebie i Twojego psa ubezpieczenie PetExpert jest zawsze z Tobą i pomoże w trudnych sytuacjach finansowych.