Okres oczekiwania (karencji) w ubezpieczeniu PetExpert

Podstawowe informacje

Jaki jest okres oczekiwania (karencji)?

Okres oczekiwania (karencji) to okres po przystąpieniu do ubezpiecznia, kiedy nie można jeszcze pobierać świadczeń z ubezpieczenia.

Dlaczego coś takiego istnieje?

Okres oczekiwania (karencji) nie jest po to, aby dać firmie ubezpieczeniowej powód do niewypłacenia czegokolwiek, ale po to, aby chronić swoich uczciwych klientów przed ewentualnym nadużyciem ubezpieczenia przez tych mniej uczciwych. Ubezpieczenia uwzględniają fakt, że wystąpienie choroby lub urazu jest zdarzeniem losowym. Z tej „przypadkowości” wyliczany jest również koszt ubezpieczenia. Gdyby ludzie wykupili ubezpieczenie w momencie, gdy nie jest to wypadek, tj. gdy zwierzę już spowodowało uraz lub jest już chore, firma ubezpieczeniowa wypłaciłaby znacznie większą kwotę pieniędzy, którą następnie musiałaby przenieść na klientów w postaci znacznie wyższych składek. Okres karencji ma zatem na celu ograniczenie takich zachowań, aby koszt ubezpieczenia był przystępny dla jak największej liczby osób.

Jak długi jest okres oczekiwania (karencji)?

Okres oczekiwania (karencji) różni się dla różnych ryzyk i jest podany w zgłoszeniu do ubezpieczenia. W przypadku ubezpieczenia wypadkowego jest to 3 dni, w przypadku choroby oraz opieki nad zwierzęciem 30 dni, w przypadku kradzieży, zaginięcia, poszukiwań oraz śmierci zwierzaka jest to 60 dni. Specjalny tryb obowiązuje w przypadku następujących diagnoz ortopedycznych, gdzie okres karencji wynosi 6 miesięcy: zranienie LCC – uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego, FCP – złamanie wyrostka rylcowatego kości łokciowej, OCD – oddzielająca martwica kostno-chrzęstna, zwichnięcie rzepki i stawu biodrowego, protruzja dysku – wypadnięcie dysku, (np. protruzja lub ekstruzja dysku) dysplazja stawu biodrowego, artretyzm, artroza.

Okres oczekiwania (karencji) w programie BREEDER

Jeśli zakupisz swojego pupila od hodowcy, który jest zarejestrowany w programie PetExpert Breeder, otrzymasz od nas bezpłatne ubezpieczenie na określony czas w ramach pakietu startowego. Nie stosujemy okresu oczekiwania na to ubezpieczenie, nawet w przypadku kontynuacji ubezpieczenia. Oczywiście muszą być spełnione wymogi dotyczące przekazywanego zwierzęcia, czyli musi być ono zaczipowane i zarejestrowane w księdze hodowlanej. Musi również zostać przekazane nowemu właścicielowi w ciągu 4 miesięcy życia oraz być zdrowe i wolne od wad wrodzonych w momencie przekazania.

Czy masz konkretne pytanie, na które nie odpowiedzieliśmy tutaj? Jesteśmy do dyspozycji na czacie lub pod numerem telefonu: +48 22 600 73 20.