Bezpieczny transport mruczków

Koty z natury nie przepadają za zmianami, zwłaszcza otoczenia. Jak zatem przekonać naszych kocich przyjaciół do podróży?

1.Transporter
Najbezpieczniejszym sposobem przewozu kota jest umieszczenie go w transporterze, który zapewni zwierzęciu bezpieczną przestrzeń. Ochroni zwierzę przed ewentualnym urazem w razie gwałtownych manewrów, a kierowcę – przed kotem na głowie czy ramieniu.

Przed podróżą koniecznie zapoznaj swojego zwierzaka z transporterem, pomoże to zmniejszyć poziom stresu u Twojego kociaka. Umieść otwarty transporter w domu, w otoczeniu, które jest znane kotu, a ten na pewno z czasem oznaczy transporter policzkami jako „swój”, być może nawet zacznie w nim sypiać. Pomocne mogą być smaczki podawane do środka, zabawa np. wędką, którą trzeba “złapać” właśnie w transporterze. Kiedy transporter zostanie zaakceptowany przez pupila spróbuj przyzwyczajać go do noszenia w pojemniku z zamkniętymi drzwiczkami. Pamiętaj, aby zacząć te przygotowania jak najwcześniej – także po to, aby transporter nie kojarzył się kotu wyłącznie z wizytami u lekarza.
Najbardziej praktycznym transporterem będzie ten plastikowy - wytrzymały i łatwy do wyczyszczenia. Przed podróżą możesz pościelić w środku ulubiony kocyk pupila lub użyć analogów kocich feromonów w sprayu, aby obniżyć poziom stresu wynikającego z nieznanej sytuacji. Waleriana i kocimiętka sprawią, że transporter będzie pachniał dla kota pociągająco, a ich zapach zadziała na znerwicowane koty rozluźniająco.

2.Szelki
Jeśli Twój mruczek jest otwarty, ciekawy wszystkiego wokół oraz lubi podróżować możesz przewozić go w specjalnych samochodowych szelkach przypiętych do zapinki pasów bezpieczeństwa. Szelki samochodowe posiadają szeroki, miękki pas wzdłuż mostka zwierzęcia, który amortyzuje szarpnięcia podczas jazdy. Szelki dają kotu zdecydowanie więcej swobody niż transporter, jednocześnie zapewniając kierowcy, pasażerom i zwierzęciu bezpieczeństwo.

3.W trakcie podróży
Nie zaleca się podawać kotu posiłku bezpośrednio przed wyjazdem. Swoją podróż zaplanuj tak aby było w niej miejsca na postój - wtedy mruczek będzie mógł napić się wody, rozprostować kości (jeśli jest przyzwyczajony do szelek), ewentualnie zjeść niewielki posiłek i załatwić swoje potrzeby. Nie zapomnij zabrać niewielkiej kuwety (na kuwety podróżne świetnie nadają się tekturowe toalety eco, które po powrocie do domu po prostu utylizujemy) oraz nieco żwirku. Staraj się jechać ostrożnie oraz unikać gwałtownych manewrów na drodze. Pamiętaj też, że słuch tych zwierząt jest bardzo wrażliwy, dlatego najlepiej wyłącz radio – sam ruch uliczny powoduje już wystarczający hałas.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo, ale nie zapominaj o komforcie pupila. Niech podróżuje w transporterze, który dobrze zna, ma zapewnioną odpowiednią temperaturę, ochronę przed słońcem i kontakt z Tobą (często wystarczy, że usłyszy Twój głos). To najlepsza droga, aby zwierzak pokochał wspólne wojaże!