Biegunka u psa

W poprzednim artykule omówiliśmy temat zaparć u psów, a w tym chcielibyśmy przybliżyć odwrotny problem - biegunkę, która również jest bardzo powszechna u psów.

Co nazywamy biegunką?

Możemy powiedzieć, że pies ma biegunkę, gdy wypróżnia się rzadkimi, czasem nawet całkowicie płynnymi stolcami częściej niż 3 razy dziennie. Pies ma częstą lub ciągłą potrzebę wypróżnienia się i, podobnie jak w przypadku zaparć, może szurać pupą po podłożu. Zwierzę zachowuje się nieswojo i jest bardziej zmęczone.

Przyczyny biegunki

Podobnie jak w przypadku zaparć wiele czynników może powodować biegunkę. Jednak do głównych przyczyn należą:

- Nagła zmiana diety - np. z suchej karmy na mokrą
- "Ludzki przysmak" ze stołu
- Alergia na jakiś składnik karmy
- Połknięcie różnych przedmiotów - zabawek, kamieni, patyków, trawy
- Czynnik wirusowy lub bakteryjny
- Reakcja na leki, które pies aktualnie przyjmuje
- Stres - np. zmiana otoczenia

Wczesne leczenie

Oczywiście im szybciej biegunka zostanie wykryta u psa tym lepiej. Jeśli więc zauważysz częste luźne lub płynne stolce u swojego psa udaj się do lekarza weterynarii. Pamiętaj o dostarczaniu odpowiedniej ilości płynów do organizmu psa, aby zapobiec odwodnieniu.

Leczenie można rozpocząć w domu

W okresie leczenia należy pamiętać, aby pies nie otrzymywał żadnych smakołyków. Wskazane jest również włączenie do diety np. gotowanej marchewki lub miękkich płatków owsianych, które zawierają dużo błonnika. Dieta i wystarczająca ilość przyjmowanych płynów powinny złagodzić biegunkę u psa. Jeśli jednak pies ma inne problemy - na przykład ciągłe burczenie w brzuchu, nie chce jeść ani pić, lub jeśli biegunka nie ustąpi całkowicie w ciągu 3 dni od rozpoczęcia diety, należy udać się do weterynarza. Przeprowadzi on badanie, a następnie zaleci najbardziej odpowiednie leczenie.