Choroby oczu u psów

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów dla każdego z nas i tak samo jest u psów. Oprócz dokładnej pielęgnacji zębów i uszu, bardzo ważne jest również dbanie o oczy i ich okolice.

Mniej kolorów, ale więcej możliwości

Gdyby pies był człowiekiem, uznano by go za krótkowidza i potrzebowałby okularów, aby widzieć przedmioty znajdujące się dalej. Psy mają więcej pręcików w siatkówce niż ludzie, a pręciki są wrażliwe na kształt, ruch i słabe światło, dlatego psy widzą poruszające się obiekty znacznie lepiej niż obiekty nieruchome. W rezultacie mogą wychwycić niewielkie zmiany w postawie ciała i ruchu, dlatego psy tak dobrze rozumieją polecenia wydawane gestami. Dodatkowo psi wzrok rozpoznaje znacznie mniej kolorów - widzą w odcieniach szarości, niebieskiego i żółtego koloru. Oczy psów są jednak bardzo dobrze rozwinięte pod kątem widzenia w nocy w porównaniu z oczami ludzi. Psy posiadają umiejętność widzenia w nocy ze względu na zwiększoną ilość pręcików, większe źrenice, soczewkę, która jest bliżej siatkówki, przez co obraz jest jaśniejszy oraz tapetum lucidum, który odbija światło.

Najczęstsze problemy ze wzrokiem u psów

Istnieje wiele chorób oczu u psów i niestety nie zawsze objawy pojawiają się od razu i są dla nas jasne. W szczególności powinniśmy zwrócić uwagę na następujące zachowania psa oraz objawy:

• Nadmierne łzawienie lub wydzielina z oczu - pies ma tendencję do ciągłego "drapania" oczu łapami
• Czerwone, opuchnięte powieki lub zaczerwienione oczy
• Mrużenie oczu
• Zanieczyszczone okolice oczu
• Upośledzenie wzroku - wpadanie na przedmioty lub chodzenie w niewłaściwy sposób, zmniejszona aktywność ruchowa

Zapalenie spojówek

Wspomniana wydzielina z oczu jest najczęściej związana z zapaleniem spojówek u psów. Wydzielina może być wodnista, ropna, śluzowa lub krwawa. Zapalenie spojówek może dotyczyć obu oczu lub tylko jednego oka. Jeśli pies cierpi na tę chorobę, ma tendencję do ciągłego drapania oczu łapą, nie chce otwierać oczu, ciągle je mruży i zamyka przez co może być bardziej senny.

Przyczyn zapalenia spojówek może być kilka - kurz, brud lub zanieczyszczenia mogą dostać się do oka, może to być również spowodowane urazem, infekcją oka, alergią lub przedostaniem się małego ciała obcego.

Przede wszystkim możesz pomóc swojemu psu złagodzić objawy w domu, zakraplając i płucząc oczy kroplami przeznaczonymi dla psów. Takie przemywanie oczu powinno pomóc, jeśli zapalenie spojówek jest spowodowane np. zanieczyszczeniem kurzem lub brudem. Jeśli jednak wiesz, że pies ma ciało obce w oku lub wydzielina z oka jest krwawa, natychmiast udaj się do lekarza. Sprawdzi on oczy psa i zaleci odpowiednie leczenie.