Ciało obce w przewodzie pokarmowym

Częstą przyczyną uszkodzeń przewodu pokarmowego u psów jest ciało obce. Zazwyczaj właściciel psa nie podejrzewa, że jego czworonożny pupil mógłby zjeść coś potencjalnie niebezpiecznego. Niektóre psy są dosłownie „śmietnikami” i zjadają wszystko, co wpadnie im w pyszczek. Kości, pałeczki do żucia, zabawki w formie do żucia, sznurki, opakowania po żywności, skarpetki, pestki owoców i wiele innych przedmiotów może być dla psów niebezpieczne. Niektóre psy nie gardzą nawet kamieniami, kasztanami czy plastikowymi torebkami. Pomimo tego, że jesteś ostrożny i pilnujesz swojego psa, czasami nie da się temu zapobiec. Dlatego dobrze jest mieć informacje na temat tego jak zachować się w takiej sytuacji i pomóc psu.

Główne objawy

Wymioty, krwawa biegunka, ból brzucha (pies jest zwinięty w kłębek a brzuch boli przy dotyku), brak apetytu, odwodnienie, apatia, letarg, napinanie się przy próbie wypróżnienia.
Zawsze jednak zależy to od konkretnego przypadku i umiejscowienia ciała obcego w przewodzie pokarmowym.

Ciało obce w przełyku psa

Ciało obce w przełyku często prowadzi do jego całkowitego zablokowania. Dotyczy to najczęściej psów mniejszych ras, które np. szybko połykają smakołyk, nie przeżuwając go. Zazwyczaj ciało obce w przełyku psa można rozpoznać po tych objawach – pies ma rozciągniętą szyję, ślini się, odmawia jedzenia, ma odruch wymiotny i wielokrotnie próbuje przełknąć. Można również zauważyć duszność lub kaszel. Wskazuje to jednak na poważniejszy problem, w którym potrzebna jest pomoc weterynaryjna.

Ciało obce w żołądku psa

Każda sytuacja z ciałem obcym w żołądku psa może mieć inny przebieg. W najlepszym wypadku pies zwymiotuje niechciany przedmiot po pewnym czasie. Niestety większe elementy nie wracają do przełyku i pozostają w żołądku. Ciało obce w żołądku charakteryzuje się zwiększonym pragnieniem, wymiotami i utratą łaknienia.

Ciało obce w jelicie psa

Jelita są najdłuższą i najcieńszą częścią przewodu pokarmowego. Dlatego większość ciał obcych trafia do jelit. Jeśli ciało obce jest zbyt duże, istnieje ryzyko zablokowania jelita. Wskazuje to na poważny problem, który wymaga uwagi lekarza weterynarii. Bez szybkiej pomocy jelito może nawet pęknąć. Obecność ciał obcych w jelitach psa objawia się wymiotami, wodnistymi stolcami z krwią, bólami brzucha, niepokojem i rzadziej zaparciami.

Jak postępować, gdy pies zje ciało obce?

Nie ma uniwersalnego „przewodnika”, jak się zachować, gdy pies zje coś, czego nie powinien. Zawsze zależy od tego, jaki to przedmiot, czy jest ostry, mały, duży i jaka jest szansa, że ​​przedmiot przejdzie z powrotem bez problemów. Należy wspomnieć, że zawsze istnieje pewne ryzyko.

Ciało obce w przewodzie pokarmowym objawia się bardzo niejasno, co jest jednym z powodów, dla których każdy problem trawienny utrzymujący się u psa dłużej powinien być skierowany do lekarza weterynarii.

Uważaj na wszelkiego rodzaju sznurki, nici i tekstylia
Mogą one utknąć gdzieś w przewodzie pokarmowym, a ich drugi koniec może dotrzeć do jelit.
Ostre przedmioty są również bardzo niebezpieczne
Mogą uszkodzić jelita. W najcięższych przypadkach grozi to śmiercią zwierzęcia. Tutaj dużą rolę odgrywaczas, a przede wszystkim możliwości finansowe właścicieli, ponieważ niejednokrotnie zabieg chirurgiczny i opieka pooperacyjna nad psem jest wielokrotnie wyższa niż przewidywaliśmy.

Często, nawet przy zachowaniu ostrożności, nie da się zapobiec przypadkowym połknięciom ciał obcych i ważne jest, aby zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii, która nie jest tania w przypadku tego konkretnego problemu. Dlategoważne jest posiadanie ubezpieczenia PetExpert, które jest opłacane w Twoim imieniu bezpośrednio do lekarza weterynarii, a Ty płacisz tylko część.