Cukrzyca u psa

Czy żyłeś w przekonaniu, że cukrzyca jest chorobą, która dotyka tylko ludzi? Pomyłka, ta podstępna choroba może objawiać się również u psa, podobnie jak wiele innych „ludzkich” chorób. Liczba psów, u których rozwija się cukrzyca, ciągle rośnie, dlatego chcielibyśmy przybliżyć tę chorobę i podpowiedzieć jak ją rozpoznać.

Suki są bardziej zagrożone

Psy z nadwagą i niewykastrowane suki z zaburzoną równowagą hormonów w średnim i starszym wieku są bardziej podatne na cukrzycę. Rasy bardziej podatne na cukrzycę to przede wszystkim sznaucery, jamniki i yorki. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich chorób, dziedziczność również odgrywa tutaj rolę.

Dwa rodzaje cukrzycy

Cukrzyca jest zaburzeniem metabolizmu węglowodanów u psów. Można podzielić ją na dwa typy – pierwotną i wtórną. Cukrzyca pierwotna występuje, gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo i nie jest w stanie wytwarzać insuliny. W takich przypadkach konieczne jest zatem dostarczenie insuliny do organizmu psa. W przypadku cukrzycy wtórnej trzustka psa jest w stanie wyprodukować insulinę, ale organizm jest na nią odporny. Ten drugi przypadek dotyczy głównie psów z nadwagą. Nie jest konieczne podawanie psu insuliny, wystarczy jedynie modyfikacja diety.

Objawy cukrzycy

Początkowe objawy mogą wyglądać niewinnie. W większości przypadków pies jest bardziej spragniony niż zwykle, a ponieważ pije więcej, musi częściej oddawać mocz. Jeśli więc nagle znajdziesz w domu kałuże, których Twój pies wcześniej nie robił, to zdecydowanie pierwszy sygnał. Ponadto u psa można zaobserwować większe zmęczenie i senność. Dodatkowo ośrodek sytości nie jest aktywowany, więc pies jest ciągle głodny. Jednak komórki nie mogą pobierać energii z pożywienia, mają niedobór energii i pies traci na wadze. Inne objawy to np. „słodki” zapach z ust.

Cukrzycę można wykryć klasycznie, wykonując badanie moczu lub cukru we krwi, które wykonuje lekarz weterynarii. Niestety nieleczona cukrzyca u psów może powodować utratę wzroku. Im szybciej ta podstępna choroba zostanie wyleczona, tym lepiej.

Właściwy tryb życia to podstawa

Podstawą skutecznego leczenia cukrzycy jest prawidłowe dostosowanie diety i jej przestrzeganie, w przypadku cukrzycy pierwotnej konieczne jest również regularne podawanie psu insuliny zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Odpowiednia jest dieta o niskim indeksie glikemicznym i dużą zawartością błonnika. Nie powinna również zawierać dużej ilości tłuszczu i cukrów prostych.