Dzieci i psy - bezproblemowa koegzystencja

Spodziewasz się nowego członka rodziny w niedalekiej przyszłości lub masz już dzieci i myślisz o czworonożnym towarzyszu? Tak czy inaczej, doradzimy Ci, jak zapewnić bezproblemowe funkcjonowanie dzieci z psem!

Pies i dziecko

Jednym z najbardziej przerażających zadań jest zapoznanie dziecka z psem. Jeszcze przed narodzinami dziecka przyszli rodzice martwią się o to, jak czworonożny futrzak zaakceptuje kolejnego członka rodziny i czy nie będzie zazdrosny. W takim przypadku musimy uważać, aby pies nie poczuł się nagle, jakby znalazł się na drugim planie.

Pies wyczuwa też, że jego pani jest w innym stanie, więc już w czasie ciąży możesz zauważyć zmiany w zachowaniu psa – może bardziej czuwać nad Tobą i być bardziej przyjacielski lub wręcz przeciwnie, jego zachowanie może zmienić się na gorsze. Zalecamy jednak, aby nadal zwracać uwagę na psa, okazywać mu miłość jak dotychczas i łączyć spacery z wózkiem.

Dzieci i nowy futrzasty członek rodziny

Jeśli jesteś już rodzicem i planujesz mieć zwierzaka, zastanów się nad rasami, które są odpowiednie dla dzieci. Jeśli zastanawiasz się nad adopcją psa ze schroniska, porozmawiaj z opiekunami w schroniskach - oni mają na co dzień kontakt z tymi pieskami i będą wiedzieć, który z nich nadaje się do domu z dziećmi. Przed adopcją zabierz pieska na spacer wraz z dzieckiem aby sprawdzić jak będą na siebie reagować.

Podczas pierwszego wprowadzenia zdecydowanie nie wywieraj niepotrzebnego nacisku, wyjaśnij dzieciom, że nie powinny niepotrzebnie gonić nowego przyjaciela, pies musi się rozejrzeć w nowym środowisku i oswoić.

Idealnie jest przestrzegać następujących zasad od samego początku:

1) Daj psu i dzieciom przestrzeń - pies i dziecko muszą się zapoznać i „dotykać” siebie nawzajem
2) Jeśli pies nie chce być głaskany, nie rób tego na siłę
3) Dziecko nie powinno traktować psa jako zabawki – bezwzględnie należy mu wytłumaczyć, że pies nie jest pluszową zabawką, więc nie wolno go ciągnąć za sierść ani krzywdzić!
4) Czas spędzony wspólnie z dziećmi i psem należy nadzorować
5) Pozwól psu odpocząć, kiedy tylko ma na to ochotę

Nie zapominaj, że każdy pies, duży czy mały, może ugryźć, jeśli nie odczytamy w porę jego intencji! Futrzaki mówią do nas, tylko w swoim psim języku, którego musimy się nauczyć będą odpowiedzialnym i świadomym właścicielem.

Jak przedstawiliście psa swoim dzieciom? Podziel się z nami ciekawymi historiami! Będziemy szczęśliwi, jeśli napiszesz na adres info@petexpert.pl