Na co zwrócić uwagę przy wyborze psa

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka i było to szczególnie widoczne, gdy pandemia koronawirusa zmusiła nas do pozostania w domu. Odkąd zostaliśmy "uwięzieni" w domu, zainteresowanie adopcją lub kupnem psa wzrosło wielokrotnie, a psia mania wciąż trwa. Jeśli dopiero podjąłeś decyzję lub nadal wahasz się przed zakupem wesołego futrzastego przyjaciela, oto kilka porad na temat tego, na co należy zwrócić uwagę.

Ufaj, ale weryfikuj!

Przede wszystkim nie śpiesz się z zakupem czworonoga i wszystko dokładnie przemyśl, w końcu jest to zobowiązanie na kilka lat. Jeśli wybieramy psa poprzez ogłoszenia w Internecie, warto bardzo dobrze sprawdzić sprzedającego - na przykład spróbować wyszukać inne ogłoszenia, korzystając z danych kontaktowych podanych przy ogłoszeniu. Jeśli imię sprzedawcy nie jest wymienione w ogłoszeniu, jest to pierwsza czerwona flaga, która powinna Cię zaniepokoić. Nawet zdrobnienia w ogłoszeniu nie są odpowiednie i prawdziwi hodowcy nie używają ich w ogłoszeniach. Zdjęcia są kolejną dużą pomocą w wykrywaniu oszustów, ponieważ mają oni tendencję do robienia zdjęć samych szczeniąt bez rodzeństwa lub rodziców, a zdjęcia są często słabej jakości. Zalecamy również umówienie się na wizytę u sprzedawcy przed faktycznym zakupem. O ile hodowca zgodzi się na niezobowiązującą wizytę w miejscu, w którym trzyma szczenięta, wszystko powinno być w porządku.

Kupić czy adoptować?

Jeśli chcemy szczeniaka określonej rasy, warto poszukać konkretnej hodowli i kupić szczeniaka z metryką rodowodową. Wskazane jest, aby wybrać hodowlę na podstawie rekomendacji lub recenzji. Hodowca dostarczy również Kartę Rejestracyjną Szczenięcia, która zawiera numer karty rejestracyjnej szczenięcia, dane identyfikacyjne hodowcy, nazwę hodowli, a także informacje o szczepieniach i odrobaczeniach lub inne ważne informacje o stanie zdrowia szczenięcia.

Drugą opcją na znalezienie czworonożnego stworzenia pełnego miłości jest adopcja ze schroniska. Opiekunowie w schroniskach znają charakter swoich podopiecznych i doradzą, który pies nadaje się dla rodziny z dziećmi, który do mieszkania lub domu z ogrodem itp. Można też skontaktować się z różnymi stowarzyszeniami i organizacjami ratującymi psy ze złych warunków. Warunkiem adopcji psa ze schroniska jest podpisanie umowy adopcyjnej, a w większości przypadków pies musi zostać wykastrowany.

Ubezpieczamy małych i dużych, hodowlanych i adopciaki!

Po przywiezieniu do domu nowego członka rodziny zdecydowanie zalecamy wizytę u weterynarza. Sprawdzi on stan zdrowia psa, książeczkę szczepień i chip. Szczenięta mogą być ubezpieczone od 8 tygodnia życia, a maksymalny wiek wejścia wynosi 10 lat dla małych ras, 8 lat dla średnich ras i 6 lat dla dużych ras. W sytuacji, gdy pies zachoruje lub dozna nieprzyjemnego wypadku, nasze ubezpieczenie pomoże finansowo. Zapewnij swojemu futrzanemu przyjacielowi najlepszą możliwą opiekę i nie martw się finansami w trudnych sytuacjach.