Najczęstsze problemy trawienne u kotów

Zaburzenia trawienne to problem, który bardzo często dotyka kotów. Z pewnością, powinieneś być czujny, bo nigdy nie wiadomo jakie podłoże mają wymioty lub inne objawy ze strony układu pokarmowego. W tym artykule przybliżymy często występuje objawy zaburzeń trawiennych oraz ich przyczyny

Zaparcia

Dość powszechny problem trawienny, który może dręczyć kota. Przyczyn zaparć może być bardzo dużo, dlatego ważną profilaktyką zaparć, jest zapobieganie odwodnieniu – kontrolowanie ilości wody wypijanej przez kota oraz podaż mokrej karmy. Pamiętaj, aby nigdy nie ignorować zaparć - szczególnie nawracających - gdyż przyczyny, mogą okazać się poważniejsze m.in. zaburzenia pracy mięśniówki przewodu pokarmowego. Zawsze w przypadku, gdy Twój kot nie może oddać kału zgłoś się do lekarza weterynarii.

Alergie pokarmowe

Alergia pokarmowa jest dość częstym problemem u kotów. Jej objawy najczęściej pochodzą z przewodu pokarmowego – biegunki/wymioty, ale również mogą dotyczyć między innymi skóry (świąd, zaczerwienienie, wypadanie sierści). Jeśli podejrzewasz alergię pokarmową u swojego kota, zalecamy wizytę u lekarza weterynarii, który wykona wymagane testy. Najczęściej formą leczenia jest podaż hipoalergicznej karmy. Pamiętaj, że każde zwierzę, tak jak człowiek, może mieć uczulenie na inny składnik karmy. Bardzo ważne jest aby rozróżniać alergie, która jest wynikiem nadmiernej reakcji układu immunologicznego organizmu na białka zawarte w pokarmie, od nietolerancji pokarmowej, która spowodowana jest brakiem lub niedoborem pewnych enzymów i nie jest związana z układem immunologicznym.

Robaki jelitowe

Robaki jelitowe, które mogą występować w organizmie kota obejmują takie pasożyty wewnętrzne jak nicienie, tasiemce czy pierwotniaki. Najczęstszymi objawami jest biegunka, wymioty, chudnięcie, spaczony apetyt czy powiększony zarys powłok brzusznych (szczególnie u kociąt). Profilaktyką jest regularne odrobaczanie kotów (nawet niewychodzących) zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii oraz badanie kału.

Pilobezoary

Pilobezoary – dość częsty problem, szczególnie u kotów długowłosych. Powstają w wyniku połykania dużej ilości włosów podczas mycia czy wylizywania się, następnie - najczęściej - są wymiotowane. Sporadyczne sytuacje nie są problemem, natomiast jeśli zakłaczenie pojawia się często, jest to wskazanie do konsultacji z lekarzem weterynarii. Najlepszą profilaktyką jest regularne wyczesywanie zwierzęcia. Pamiętaj, że zaniedbane zakłaczenie może doprowadzić do poważnych konsekwencji nawet do niedrożności przewodu pokarmowego.

Choroby o podłożu zapalnym

Jest bardzo dużo czynników, które mogą doprowadzić do zapalenia przewodu pokarmowego. Objawy to głównie biegunki, zaparcia, wymioty, chudnięcie. Przewlekłe objawy ze strony przewodu pokarmowego mogą świadczyć o IBD - nieswoistym zapaleniu jelit. Podejrzenie to wymaga dalszej diagnostyki (bardzo często wykonywana jest biopsja jelita). Leczenie obejmuje podaż karmy hypoalergicznej, podaż leków oraz regularne odrobaczanie.

Niestety problemy trawienne mogą pojawić się w każdym wieku kota, dlatego nie należy lekceważyć profilaktyki. A czasem nawet odpowiednia profilaktyka nie zapobiegnie zachorowaniu i pomimo wszelkich starań, problemy trawienne wystąpią u naszego kota. Ubezpieczenie PetExpert jest dostępne również w przypadku takich problemów, oszczędzając pieniądze i przywracając bolący brzuszek mruczka do normy. :-)