Ogród pełen pułapek

Twój pies lubi spędzać czas w ogrodzie, tak samo jak Ty lubisz ozdabiać swój ogród różnymi roślinami. Niektóre z nich, dobrane bez wiedzy, mogą być niebezpieczne dla psów. Doradzimy Ci, jakich roślin nie uprawiać i czego unikać, aby stworzyć środowisko bezpieczne dla Twojego psa.

Trujące rośliny dla psa

Pies jest bardzo ciekawskim stworzeniem, więc może się tak zdarzyć, że spodoba mu się jakaś roślina i postanowi jej spróbować. Niektóre nieodpowiednie rośliny mogą w najlepszym przypadku powodować problemy trawienne, ale w najgorszym mogą spowodować śmiertelne zatrucie. Niektóre z najbardziej niebezpiecznych roślin dla psa to:

1) Melisa lekarska - jedna z najbardziej trujących roślin na naszym kontynencie. Zawarta w niej trucizna może spowodować szybką śmierć poprzez zatrzymanie oddechu i uszkodzenie serca.
2) Żonkile - kwiaty i cebulki bardzo popularnych żonkili są toksyczne dla psów. Spożycie może powodować wymioty, biegunkę lub nagłą niestabilność oddechową.
3) Rododendron - kolejna bardzo popularna roślina w ogrodach, po spożyciu może powodować biegunkę, trudności w oddychaniu lub zatrzymanie akcji serca.
4) Pomidory - zarówno niedojrzałe owoce pomidorów, jak i łodygi oraz liście są toksyczne dla psów.
5) Cis czerwony - silnie trujący od stóp do głów, tj. od igieł po korę.

Inne popularne rośliny niebezpieczne dla psów to na przykład konwalia czy bluszcz. Zawsze przed umieszczeniem danej rośliny w ogrodzie sprawdzaj czy jest ona bezpieczna dla pupila.

Pies zjadł małą roślinę...

Jeśli okaże się, że pies spożył nawet niewielką ilość trującej rośliny, należy natychmiast zwrócić się o pomoc weterynaryjną.

Uważaj na kleszcze, owady i ślimaki!

Polska, jak większość krajów Europy, jest idealnym domem dla kleszczy, dlatego nawet w naszym przydomowym ogrodzie można znaleźć ich ogromną ilość. Pamiętaj, aby zaopatrzyć psa w obrożę przeciwpasożytniczą lub inny produkt, który ochroni go przed kleszczami. Również osy, pszczoły i trzmiele stanowią zagrożenie głównie dla psów uczulonych na użądlenia owadów. Innym psim wrogiem są ślimaki, a zwłaszcza chemiczne środki ślimakobójcze, które również mogą zaszkodzić psu.

Najpierw kosiarka, potem pies

Podczas prac ogrodowych, takich jak na przykład koszenie trawnika, umieść swojego psa w domu. Odbijający się kamyk lub inny przedmiot, kosiarka żyłkowa, a nawet kosa stanowią ogromne zagrożenie - a jak wiemy, psy są bardzo ciekawskie i mogą nieświadomie zrobić sobie krzywdę.

Niezależnie od choroby lub wypadku w ogrodzie czy gdziekolwiek indziej, ubezpieczenie PetExpert jest po to by pomóc!