Opieka dentystyczna psa

Myjemy zęby codziennie rano i wieczorem, jest to dla nas oczywiste, ponieważ nikt z nas nie chce bolących zębów, ubytków ani nieświeżego oddechu. Z pewnością nie chcemy tego również dla naszego czworonożnego futrzastego przyjaciela, a jednak wielu właścicieli psów nie wie, że musimy również dbać o zęby naszych psów i regularnie je myć. Czy wiesz jak to zrobić?

Czyste zęby bez kamienia!

Prawidłowa pielęgnacja zębów psa zaczyna się od regularnego mycia, najlepiej raz dziennie, a przynajmniej raz w tygodniu. Nie powinniśmy zaniedbywać higieny jamy ustnej naszego pupila i przyzwyczajać go do codziennego szczotkowania już od szczeniaka. Bo czym skorupka za młodu nasiąknie...:-) Prawidłowa i regularna pielęgnacja zębów psa może zapobiec nieświeżemu oddechowi, chorobom zębów, powstawaniu płytki nazębnej, a następnie kamienia nazębnego.

Jedną z najczęstszych przyczyn nieświeżego oddechu jest kamień nazębny. Jego powstawanie zajmuje trochę czasu, a jego kolor może być żółty, jasnobrązowy lub brązowo-czarny. Jeśli kamień nazębny nie zostanie usunięty na czas, zaczyna uciskać i dziąsła, które stają się podrażnione, powoli cofają się i rozwija się stan zapalny. Wtedy już tylko weterynarz może pomóc.

Poproszę szczoteczkę i pastę do zębów!

Na rynku dostępna jest szeroka gama past do zębów, żeli, sprayów, szczoteczek do zębów i nakładek na palce, które zapobiegają problemom stomatologicznym u psów. Szczoteczka do zębów powinna odpowiadać zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi - musi być łatwa w obsłudze i niezbyt twarda, aby nie podrażniać dziąseł. Dobrym rozwiązaniem są również szczoteczki nakładane na palec, którymi można czyścić zęby. Niektórzy uważają, że jest to znacznie wygodniejsze.

Nigdy nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi! Pasty do zębów dla ludzi zawierają fluor, który nie jest odpowiedni dla psów, ponieważ połknięcie większej ilości może spowodować rozstrój żołądka. Na rynku dostępne są różne produkty do mycia psich zębów i można wybierać spośród różnych smaków - kurczaka, wołowiny itp.

Zabawka dentystyczna lub przysmaki dentystyczne mogą być uzupełnieniem szczotkowania, ale w żadnym wypadku nie zastąpią szczotkowania mechanicznego.

Z przeciwnikami szczotkowania pomoże weterynarz!

Masz w domu psa, który nie może przyzwyczaić się do szczotkowania i dlatego mycie zębów jest dla Ciebie koszmarem? Nie rozpaczaj i udaj się do lekarza weterynarii. Lekarze profesjonalnie wyczyszczą zęby Twojego psa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że to profesjonalne czyszczenie odbywa się w znieczuleniu i zaleca się powtarzanie tego czyszczenia co najmniej raz w roku (i nie jest objęte ubezpieczeniem).