Opieka nad mruczkami zimą

Sezon zimowy jest dla wielu z nas pełen zimowych zabaw i sportów. Dla naszych czworonożnych przyjaciół jest to jednak czas pełen niebezpieczeństw, w którym musimy dostosować naszą opiekę nad futrzastymi przyjaciółmi, aby zapewnić im spokojne i zdrowe przetrwanie tego ciężkiego okresu.

Na co zwracać uwagę?
Musimy wybrać inną pielęgnację dla kotów, które cieszą się ciepłem domu, a jednocześnie inaczej traktować koty spędzające większość czasu na zewnątrz. Koty domowe, kocięta i starsze koty zimą nie powinny wychodzić na zewnątrz. Ważne jest również, aby kot nie był narażony na przeciągi z okna, przesiadywanie zimą na parapecie okna może powodować stany zapalne dróg oddechowych lub dróg moczowych.  Zbyt suche powietrze, również sprzyja stanom zapalnym w obrębie układu oddechowego.

Jeśli Twój kot domowy od czasu do czasu wychodzi na zewnątrz, aby się przewietrzyć, nie zostawiaj go tam zbyt długo - tylko zdrowe i w pełni sił osobniki mogą przebywać na zewnątrz. A kiedy mruczek wróci do domu, nie zapomnijwytrzeć jego łapek z soli drogowej. Zapobiegnie to pękaniu opuszek na łapkach i połykaniu soli podczas wylizywania. 

Opieka nad kotami wychodzącymi
Podstawową kwestią w przypadku kotów przebywających na zewnątrz jest zapewnienie im miejsca do spania. Miejsca te powinny mieć dobrą izolację termiczną – świetnie sprawdzi się w tym celu budka zrobiona ze styropianu, wyłożona sianem lub kocami. Wskazane jest umieszczenie ich domków w znanych miejscach w okolicy, co ułatwi kotu przetrwanie zimy. W bardzo zimne dni powinny mieć zawsze otwartą drogę do ciepłego domu. Najprostszym rozwiązaniem jest klapka na drzwiach dla kota.  Nie zapominaj o źródle czystej wody oraz wysokoenergetycznym pokarmie.

Wystarczająca ilość żywności bogatej w energię
Na początku jesieni wiele kotów przebywających na zewnątrz zaczyna jeść coraz więcej. To powoli przygotowuje je do sezonu zimowego, który stawia wysokie wymagania ich metabolizmowi. Koty również zauważalnie pogrubiają swoją sierść, właśnie ze względu na lepszą ochronę przed złymi warunkami pogodowymi. Wysokiej jakości dieta z naciskiem na zwiększoną ilość energii pozwoli kotu przetrwać ten wymagający okres. Zaleca się rozdzielanie porcji w taki sposób, aby uniknąć problemów trawiennych. Pamiętaj również o regularnym odrobaczaniu kota, zaniedbanie tego może mieć fatalne konsekwencje.

Co zagraża kotu zimą?
Odwodnienie
Kot przebywający na zewnątrz, który jest przyzwyczajony do naturalnych źródeł wody, może mieć problem ze znalezieniem takiej, która nie jest zamarznięta w miesiącach zimowych. Lizanie śniegu może powodować u kota dyskomfort - przede wszystkim zapalenie gardła, układu oddechowego oraz problemy żołądkowe. Należy więc zapewnić kotu regularne dostawy wody i upewnić się, że jest ona często wymieniana, aby nie zamarzła.

Jak już wiadomo, koty szukają ciepła w miesiącach zimowych, a wtedy ryzyko obrażeń jest znacznie wyższe. Na przykład mruczki często kładą się na rozgrzanym silniku samochodu lub są przyciągane przez płyn niezamarzający w spryskiwaczach. Połknięcie płynu niezamarzającego stanowi dla kota śmiertelne zagrożenie.

Ważne jest, aby pamiętać, że profilaktyka i regularna opieka nad kotem zimą nie gwarantują, że kot nie zachoruje nagle lub nie odniesie obrażeń. Właśnie w takich sytuacjach ubezpieczenie PetExpert zapewnia kotu najlepszą możliwą opiekę, oszczędzając pieniądze i zmartwienia.