Opieka nad pieskami zimą

Miesiące zimowe są wymagające nie tylko dla ludzkiego ciała, ale także dla psiego organizmu. Niektóre rasy ożywają zimą, inne zamykają się w domu i wychylają nos jedynie na krótkie spacery. Podświadomie chyba każdy wie, jak dbać o futrzastego przyjaciela, ale często popełniamy błędy i pomyłki w opiece, które mogą kosztować nasze psy zdrowie. Zalecenia dotyczące tego, jak dbać o psa zimą i czego unikać, powinny być przestrzegane przez każdego odpowiedzialnego właściciela.

Hipotermia
Każdy spadek temperatury organizmu poniżej normy jest niebezpieczny. Chore i stare psy, szczenięta i suki po porodzie są szczególnie podatne na hipotermię. Początkowe objawy hipotermii to drżenia oraz oziębienie obwodowych części ciała – łap oraz małżowin usznych. W miarę spadku temperatury objawy nasilają się aż do utraty przytomności. Pamiętaj, że znaczny spadek ciepłoty wewnętrznej zwierzęcia jest stanem zagrażającym życiu. W przypadku podejrzenia hipotermii jak najszybciej ogrzej psa (ciepłe pomieszczenie, koc, termofor) i udaj się do lekarza weterynarii. Podczas ogrzewania swojego pupila postępuj powoli i nie dopuszczaj do przegrzania, które również może zagrażać życiu. Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja, gdy pies przebywał w niskich temperaturach przez długi czas i jest przemoczony.

Kombinezon zimowy
Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka lub psa chorego, starego, niezbyt odpornego na zimę albo Twój pies należy do ras, które mają cienką skórę i prawie nie mają sierści - powinieneś wyposażyć go w kombinezon. Podczas spaceru w takim kubraczku z psem należy upewnić się, że tkanina nie jest mokra.

Pielęgnacja psich łap
Jeśli Twój pies ma długą sierść na łapach – najlepiej obetnij ją – na długiej sierści może tworzyć się warstwa lodu, prowadząc do podrażnień skóry/odmrożeń. Jeśli spacerujecie po chodnikach posypanych solą po każdym spacerze umyj psie łapki ciepłą wodą. Nigdy jednak nie używaj gorącej wody. Jeśli Twój pies ma delikatne opuszki skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie ewentualnej profilaktyki np. smarowania specjalnymi kremami.

Zjadanie śniegu
Zbyt duża ilość śniegu zjedzonego przez psa może doprowadzić nawet do hipotermii, a przede wszystkim do niestrawności. Żeby tego uniknąć zajmij psa na spacerze zabawkami lub ćwiczeniami. Zadbaj również o stały dostęp do wody.

Pies na zewnątrz
Niektóre psiaki uwielbiają przesiadywać na zewnątrz zimową porą - na przykład Alaskan Malamut czy Siberian Husky. Jeśli jesteś właścicielem zimnolubnego futrzaka przygotuj na zewnątrz ciepłe miejsce, w którym pies mógłby się schronić w razie potrzeby. Może to być domek/buda, która nie powinna być dla niego za duża, aby nie nagrzewała się zbyt długo. Powinna być ocieplona, wyścielona słomą lub ścinkami polarowych koców. Sprawdzaj również czy legowisko budy nie zmoczyło się, ponieważ przebywanie w takim miejscu może spowodować przeziębienie u psa.

Dieta psów zimą
Zwiększenie dawki pokarmowej powinno dotyczyć zwłaszcza psów, które zimą mieszkają na zewnątrz. Muszą one wzbogacić swoją dietę w tłuszcz. Pies powinien być w stanie uzupełnić tłuszcz przed nadejściem zimy. Należy również sprawdzić, czy pies ma wystarczającą ilość wody w misce i czy nie zamarzła. Pamiętaj, że im niższa temperatura – wskazane jest częstsze sprawdzanie.

Ograniczona widoczność
Zimą popołudniowy spacer jest podobny pod względem widoczności do wieczornego spaceru. Pomyśl o bezpieczeństwie swojego pupila i oprócz zwykłej obroży kup mu obrożę świecącą lub z elementami odblaskowymi.

Nie zostawiaj psa w samochodzie zimą
Podobnie jak latem, pies zamknięty w samochodzie przez długi czas zimą jest narażony na ogromne niebezpieczeństwo, a nawet zagrożenie życia. Temperatura w samochodzie gwałtownie spada, podobnie jak ilość tlenu dostępnego do oddychania. Z czasem samochód staje się dla psa dosłownie lodówką.

Ważne jest, aby pamiętać, że profilaktyka i regularna opieka nad psem zimą nie gwarantuje, że pies nie zachoruje lub nie odniesie obrażeń. Ubezpieczenie PetExpert jest dostępne właśnie w takich sytuacjach, zapewniając psu najlepszą możliwą opiekę oraz oszczędzając pieniądze i zmartwienia.