Patyki i aportowanie

Czy masz w domu czworonożnego przyjaciela, który uwielbia aportować? Piłki, ringi, patyki to najlepsze zabawki? Jeśli Twój psiak jest zapalonym aporterem, powinieneś zastanowić się, które przedmioty są odpowiednie dla psów, a które nie. Patyki zdecydowanie nie należą do najbezpieczniejszych do aportowania.

Kij - ma dwa końce

Dość powszechny jest widok psa niosącego patyk lub biegającego za nim z pasją. Oczywiście pies może żuć patyk, jest to dla niego wielka atrakcja. Jednak nawet pod nadzorem nigdy nie wiadomo, czy pies nie połknie kawałka patyka lub nie wbije sobie drzazgi. Zalecamy bardziej odpowiednie przedmioty do żucia, takie jak specjalne gryzaki z odpowiedniego materiału, poroża, suszone wyroby.

Mój pies połknął patyk, co teraz?

Oczywiście mimo wszelkich starań może się zdarzyć, że pies zje kawałek patyka. Pytanie brzmi, czy była to ostra część, czy tylko mały kawałek patyka. Pies może łatwo zwymiotować małe, nieostre kawałki lub pozbyć się ich z odchodami. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies połknął mały, nieostry przedmiot (nie tylko kawałek patyka), daj mu małą porcję jedzenia. Lepiej wybrać coś miękkiego zamiast suchej karmy. Jedzenie może bowiem powlekać i chronić brzuszek. Wtedy pies łatwiej zwymiotuje zjedzony przedmiot.

Duże i ostre elementy

Problem pojawia się, gdy wiemy, że pies połknął dużą lub ostrą część patyka. W takich przypadkach nie należy czekać i udać się do lekarza weterynarii. Wykona on badanie USG i zasugeruje dalsze postępowanie.

Pies często jest w stanie "strawić" drewno lub inne małe przedmioty bez żadnych problemów. Małe przedmioty, które są w stanie przejść przez przewód pokarmowy, można zaobserwować w kale po około 24-48 godzinach. Niektóre przedmioty mogą jednak przechodzić przez przewód pokarmowy znacznie dłużej. Problem pojawia się, gdy obiekt jest duży i powoduje niedrożność przewodu pokarmowego.

Objawy niedrożności przewodu pokarmowego:

- Nawracające wymioty
- Biegunka
- Utrata apetytu
- Ból brzucha
- Wzdęcia
- Senność
- Osłabienie
- Skomlenie
- Ogólny niepokój psa

Bez względu na to, jaki przedmiot połknie Twój pies, czy dozna obrażeń lub zachoruje, pamiętaj, że PetExpert zawsze postawi Twojego zwierzaka na łapy i zaoszczędzi Ci zmartwień pod kątem finansowym.