Pielęgnacja psich pazurów

Każdy z nas dba o swoje paznokcie. Tak samo ważne jest dbanie o pazury naszych czworonożnych przyjaciół. Systematyczna pielęgnacja łap jest częścią profilaktyki zdrowotnej, ważną dla psiego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania na co dzień. Czy wiesz, jak odpowiednio o nie dbać? Doradzimy Ci!

Białe i czarne pazury

Same pazury są podobne do ludzkich paznokci. Pazur składa się z części żywej i nieożywionej, a psy mogą mieć czarne lub białe pazury. Białe pazury są łatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ widać, gdzie znajduje się część żywa. Czarne pazury to te, w przypadku których należy zachować ostrożność podczas cięcia - żywa część nie jest wyraźnie widoczna i łatwo zranić naszego pieska.

Szlifować czy obciąć?

Psy, które często wychodzą na spacery i poruszają się po betonie, asfalcie, chodniku czy innych twardych powierzchniach, często same ścierają pazury i nie ma potrzeby ich skracania. Jednak rasy małe i lekkie zwykle nie ścierają pazurów o twarde podłoże i konieczne jest ich ręczne skracanie. Mniejsze psy są zatem bardziej narażone na zarastanie pazurów.

Jak często obcinać?

Wskazane jest regularne cięcie pazurów. Częstotliwość obcinania pazurów u psa jest bardzo indywidualna i jak już wspomniano wyżej zależy od tego, czy pies ściera pazury czy nie. Na rynku dostępna jest cała gama „narzędzi” do obcinania pazurów – nożyczki, pilniki czy cęgi. Wybierz narzędzie zgodnie ze swoimi preferencjami i rozmiarem pazurów. Nożyczki lub pilniki są bardziej odpowiednie dla małych pazurów lub dla szczeniąt, z drugiej strony dla większych ras wybierz cęgi (obcinaczki). Pamiętaj, aby zawsze mocno trzymać pazur podczas przycinania, aby uniknąć przypadkowego skaleczenia innej części psa, gdy gwałtownie się poruszy.

Długie pazury stanowią zagrożenie!

Za długie pazury wywierają nacisk na łożysko paznokcia, w wyniku czego palce mogą się z czasem niekorzystnie i boleśnie wygiąć, paznokcie wrosnąć w poduszkę łapy, a stawy będą zbyt mocno obciążone. Wskazane jest skrócenie pazurów, gdy już dotykają podłoża lub zaczynają się zawijać. Im dłużej pozwolisz pazurowi rosnąć bez skracania, tym większe ryzyko, że pies wyrwie cały pazur podczas zabawy czy innej aktywności. Długie pazury powodują również problemy z chodzeniem, zwyrodnienia stawów, stany ropne i zapalne.

Przycinanie pazurów nie należy do czynności, które psy uwielbiają. Obcinanie pazurów nie boli, ale może być dla psa nieprzyjemną sprawą, a zwłaszcza niektórym bardziej aktywnym rasom chwila bez ruchu sprawia trudność. Inne psy mogą bać się obcinania pazurów. Zaoferuj im smakołyk za każdy pomyślnie obcięty pazur. Jeśli nie masz odwagi na obcinanie pazurków w domu, istnieje możliwość przycięcia ich u lekarza weterynarii lub w salonach dla psów.

Bez względu na to, jaka nieprzyjemna sytuacja Cię spotka, gdy Twój pies zachoruje lub zrani się, ubezpieczenie PetExpert jest zawsze dostępne dla Ciebie i Twojego futrzastego przyjaciela.