Pielęgnacja psich uszu

Uszy naszych futrzastych przyjaciół powinny być regularnie czyszczone. Przynajmniej raz w tygodniu powinieneś poświęcić czas na sprawdzenie uszu swojego czworonożnego przyjaciela, aby upewnić się, że są czyste, wolne od zapachów i nie wycieka z nich żadna wydzielina.

Rasy, które mają długie, opadające uszy, mogą mieć problemy z bakteriami, wirusami i grzybami, natomiast rasy, które mają uszy podniesione, mogą być narażone na ryzyko wtargnięcia ciała obcego.

Regularne czyszczenie uszu jest bardzo ważne

Jeśli znajdziesz brunatną wydzielinę w uchu psa koniecznie ją usuń. Na rynku dostępnych jest wiele "pomocników" do czyszczenia psich uszu. Znajdziesz je w aptece, sklepie zoologicznym lub w gabinecie weterynaryjnym.

Czyszczenie uszu krok po kroku:

1) na początku czyszczenia unieś ucho / wyprostuj przewód słuchowy, aby roztwór spływał w dół
2) wkraplaj roztwór bezpośrednio do uszu za pomocą pipety lub rozpylacza
3) przytrzymaj ucho w górze i masuj przewód słuchowy
4) odczekaj chwilę, a następnie pozwól psu otrzepać się i zetrzyj widoczne pozostałości chusteczką

Zachowaj ostrożność, nie zbliżaj się do kanału słuchowego. Możesz wycierać tylko tam, gdzie sięga Twój palec wskazujący.

Zaleca się również, aby nie używać zbyt zimnego roztworu, najlepiej pozostawić go w temperaturze pokojowej przed użyciem. Staraj się jak najbardziej usunąć brud i sebum, unikając wpychania go do wnętrza ucha.

Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii?

Ciała obce są w niektórych przypadkach bardzo trudne do usunięcia. Może się również zdarzyć, że ciało obce przesunie się dalej wewnątrz ucha podczas próby jego usunięcia. Jeśli więc przedmiot nie może być bezpiecznie uchwycony i usunięty lub jeśli pies nie współpracuje, należy udać się do specjalisty.
Zawsze zalecamy konsultację z lekarzem weterynarii w przypadku znalezienia ciała obcego w przewodzie słuchowym. Ciało obce może spowodować obrażenia i poważne uszkodzenie słuchu psa.

Na co zwrócić uwagę?

Powinieneś udać się do lekarza jeśli znajdziesz ciemnobrązową maź w uszach, jeśli uszy psa mają nieprzyjemny zapach, jeśli wycieka z nich płyn lub jeśli znajdziesz jakiekolwiek rany lub rozległe otarcia.