Pierwsza pomoc

Pierwsza pomoc dla futrzaków!

Zachowaj zimną krew!

Przede wszystkim postaraj się zachować spokój. Pamiętaj - jeśli jesteś zestresowany, Twój zwierzak bez problemu to wyczuje, przez co udzielenie mu pomocy oraz współpraca z nim może być trudniejsza.

Zadzwoń do lekarza weterynarii!

Niezależnie od tego, czy wybierasz się tylko na spacer, czy na dłuższą wycieczkę, zawsze miej przy sobie telefon komórkowy i numer do swojego lekarza weterynarii. W stanie zagrożenia życia swojego zwierzaka udaj się do najbliższego ZLZ dla zwierząt - każdy lekarz weterynarii ma obowiązek udzielić pierwszej pomocy. W miarę możliwości uprzedź personel o swoim przyjeździe.

Najczęstsze sytuacje, w których potrzebna jest pierwsza pomoc:

1) Zatonięcie

Konieczne jest jak najszybsze wyciągnięcie psa z wody, pamiętając przy tym o swoim bezpieczeństwie. W miarę możliwości wskazane jest uniesienie całego zwierzęcia głową w dół lub tylnych łap w celu mechanicznego oczyszczenia dróg oddechowych z wody. Pamiętaj, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii.

2) Oparzenie

W zależności od rodzaju czynnika, stopnia natężenia jego działania i miejsca - objawami oparzenia mogą być: zaczerwienienie, obrzęki, spalenie sierści, pęcherze. W przypadku oparzenia termicznego należy delikatnie schłodzić urażone miejsce za pomocą chłodnej, (nie zimnej!) wody - najlepiej polewać wodą przez ok 10-20 minut). W miarę możliwości założyć delikatny opatrunek (może być wilgotny, spryskiwany chłodną wodą), następnie jak najszybciej przewieźć zwierzę do lekarza weterynarii.

Oparzenia kwasami chemicznymi można zneutralizować roztworem sody oczyszczonej w wodzie. Suche substancje chemiczne można wyszczotkować z sierści. Jeśli nie wiadomo, w jaki sposób doszło do oparzenia i, co ważniejsze, jaką substancją chemiczną, zaleca się jak najszybsze skontaktowanie się z weterynarzem. Niektóre substancje mogą być aktywowane tylko przez mycie wodą i powodować jeszcze więcej problemów. Na przykład w przypadku kontaktu z gazem pierzowym należy miejsca ekspozycji zmyć tłuszczem (olej/mleko), ponieważ kapsaicyna rozpuszcza się w tłuszczach - próba zmycia wodą, może pogorszyć podrażnienie.

W przypadku porażenia prądem należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie, odcięcie psa od źródła prądu i jak najszybszy transport do lekarza weterynarii. Nawet jeśli pies wydaje się być w pełni zdrowy może dojść do opóźnionej reakcji, co może skutkować zatrzymaniem akcji serca lub oddechu. Poparzenia miejscowe można opatrzeć tak jak oparzenia termiczne - chłodzić letnią/chłodną wodą.

3) Połknięcie trujących substancji, chemikaliów

W takiej sytuacji wskazane jest jak najszybsze udanie się do lekarza weterynarii. Nigdy nie prowokuj wymiotów w domu bez konsultacji. Jeśli wiesz lub podejrzewasz jaką substancję przyjęło Twoje zwierzę - koniecznie zabierz opakowanie do zakładu leczniczego – ułatwi to udzielenie pomocy Twojemu podopiecznemu.

4) Alergia na użądlenia

Pamiętaj, że w przypadku ukąszeń może pojawić się opóźniona reakcja alergiczna, czasami silniejsza niż pierwsza. W przypadku owadów, jeśli jesteś w stanie, usuń ich żądło i oczyść ranę obficie polewając ją chłodną wodą. Jeśli Twoje zwierzę zostanie ugryzione przez węża - nie zakładaj opasek uciskowych. W obu sytuacjach jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.

Bez względu na to, co stanie się Twojemu czworonożnemu partnerowi, nasze ubezpieczenie wyleczy wszystkie rany! :-)