Podróż samolotem z czworonożnym przyjacielem

Zdecydowałeś się tego lata na podróż samolotem na wakacje i nie masz nikogo, kto zaopiekowałby się Twoim ukochanym psem lub nie chcesz go zostawiać w obcym otoczeniu, na przykład w hotelu dla psów? Żaden problem, możesz go zabrać ze sobą! Trzeba jednak mieć odpowiednią wiedzę przed podróżą oraz załatwić wszystkie niezbędne dokumenty i wymogi lotniskowe.

Czego należy się dowiedzieć przed wyjazdem?

Przed zakupem biletu warto dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przewiezienia czworonożnego przyjaciela w wybrane miejsce na wakacje. Należy pamiętać, że każdy kraj stawia inne warunki i będzie wymagał czegoś innego. Musisz również dowiedzieć się, czy dana linia lotnicza przewozi zwierzęta, ponieważ istnieją linie lotnicze, które nie oferują przewozu zwierząt.

Transport zwierzaka samolotem należy zarezerwować odpowiednio wcześnie przed zakupem biletu, ponieważ na przewóz zwierząt przeznaczona jest określona ilość miejsc. Istnieje zasada, że ​​jeden pasażer może zabrać na pokład samolotu tylko jedno zwierzę domowe. Zwierzę jest więc zawsze powiązane z rezerwacją danego pasażera i aby wszystko poszło gładko, dobrze jest zadbać o potwierdzenie rezerwacji.

Jak przygotować zwierzę do lotu

Podróż w samolocie, nawet na pokładzie, stanowi dla zwierząt źródło olbrzymiego stresu. Zadbajmy więc, by pozostałe aspekty podróży nie powodowały dodatkowego dyskomfortu.
1. Transporter, w którym zwierzę może swobodnie stać, obrócić się i położyć w naturalnej pozycji. Transporter powinien być wyposażony w etykietę, która zawiera podstawowe dane o zwierzęciu. Możesz również zamieścić tam dane kontaktowe oraz, w zależności od długości lotu, informacje o sposobie karmienia i inne istotne kwestie.
2. Procedury odprawy ze zwierzęciem na pokładzie trwają dłużej – uwzględnij to przy planowaniu transportu na lotnisko.
3. Przed wylotem koniecznie wyprowadź swojego podopiecznego na spacer.
4. Nie karm zwierzęcia na 4 godziny przed planowanym wylotem.
5. Podawaj jedynie nieduże ilości wody przed samym startem.
6. Zastosowanie środka uspokajającego zawsze konsultuj z lekarzem weterynarii.

Zasady przewozu

Zwierzęta przewożone są wyłącznie w zamykanych transporterach z solidnym i nieprzepuszczalnym dnem. Musi spełniać określone wymiary, które zależą od wielkości zwierzęcia, a maksymalne wymiary kontenera, jaki można przewieźć, można znaleźć w warunkach przewozu każdego przewoźnika lotniczego.

Przewoźnik lotniczy będzie zainteresowany całkowitą wagą kontenera ze zwierzęciem, wymiarami transportera, informacją o rasie zwierzęcia. Przewoźnik określi również, na podstawie wymiarów klatki, czy będziesz mógł zabrać klatkę ze zwierzęciem na pokład, czy też kontener ze zwierzęciem będzie przewożony w luku bagażowym.

Przed podróżą skonsultuj się z lekarzem weterynarii!

Każde zwierzę do transportu samolotem potrzebuje własnego paszportu i zaświadczenia weterynaryjnego, dodatkowym wymogiem jest szczepienie przeciw wściekliźnie. Niektóre kraje wymagają szczególnych zestawów badań i szczepień zwierzaków, które należy wykonać przed wylotem. Koniecznie sprawdź czy w miejscu, do którego chcesz się udać, obowiązują dodatkowe zasady. Pamiętaj, że zwierzę musi być również oznakowane mikroczipem.

Udanych wakacji dla Ciebie i Twojego futrzastego przyjaciela! :)