Połknięcie ciała obcego przez zwierzaka

Psy i koty są bardzo ciekawskimi stworzeniami i chcą spróbować wielu rzeczy, które błyszczą lub się poruszają. Często jednak pożerają rzeczy, które po prostu nie powinny znaleźć się w ich żołądkach. W łagodniejszych przypadkach ciało obce może wydostać się samo, w gorszych może zaklinować się w przewodzie pokarmowym i rozpoczyna się walka o życie zwierzęcia.

Uważaj z wyborem zabawek!

Psy uwielbiają zabawki, a zwłaszcza te pluszowe, a dla niektórych najlepszą zabawą jest rozszarpanie pluszaka i skosztowanie zawartości zabawki. Skrawki materiału, guziki, plastikowe oczy czy nosy zabawek, wata lub inne wypełnienia pluszaków mogą stanowić zagrożenie dla naszego pupila. To samo dotyczy innych zabawek - piłek, sznurów itp. Zwróć uwagę w jaki sposób Twój pupil używa tych zabawek, jeśli je niszczy zalecamy podjęcie próby odzwyczajenia rozkładania zabawek na czynniki pierwsze, pomoże to uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Koty również uwielbiają piłki, sznurki, wędki i piórka - w ich przypadku również istnieje ryzyko połknięcia.

Rodzaje przedmiotów, które pies lub kot może połknąć, są niezliczone, a oprócz wyżej wymienionych zabawek mogą to być kawałki drewna, różnego rodzaju kamienie, pestki z różnych owoców, plastikowe torby i opakowania.

Oczywiście, jeśli kot lub pies połknie mały kawałek zabawki, przy odrobinie szczęścia przejdzie on przez przewód pokarmowy i nic się nie stanie. Jednak ich układ pokarmowy nie zawsze radzi sobie z takimi przedmiotami i wtedy nie pozostaje nic innego, jak zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Objawy niewielkie i nie od razu!

Jeśli pies lub kot połknie ciało obce, może to nie być od razu zauważalne, po pewnym czasie mogą wystąpić wymioty, które zaczną się nasilać. Dopiero lekarz zdiagnozuje wówczas, że w jamie brzusznej znajduje się ciało obce. Prowadzi to do badania endoskopowego lub, w najgorszym przypadku, do operacji, tj. otwarcia jamy brzusznej w konwencjonalny sposób.

Czas odgrywa ważną rolę

Im szybciej wykryjemy lub podejrzewamy połknięcie ciała obcego i zabierzemy zwierzę do lekarza, tym lepiej. W przypadkach, gdy diagnoza zostanie postawiona wcześnie, procedura może nie być tak dramatyczna, ale wiele innych aspektów - rozmiar i kształt obiektu lub rodzaj materiału - ma znaczenie. Na przykład połknięcie nitki lub sznurka może być bardzo niebezpieczne w przypadkach, gdy nitka lub sznurek utknie w jelicie. W takim przypadku zwierzę walczy o swoje życie.

Mała rzecz = wysokie koszty

Koszty diagnostyki, rozmaitych badań czy interwencji niezbędnych do uratowania naszego futrzastego przyjaciela i usunięcia ciała obcego mogą sięgać kilka tysięcy złotych, co z pewnością obciąża budżet każdego właściciela. Dlatego dzięki ubezpieczeniu PetExpert możesz być spokojny o finanse, zajmiemy się nimi :)