Prawidłowe karmienie kota

Jak prawidłowo karmić kota?

Koty są jednymi z najpopularniejszych zwierząt utrzymywanych w domach. Opiekunowie kotów starają się zapewnić im wszystko co najlepsze, w tym również odpowiednią dietę. Czy wiesz co powinien, a czego nie powinien jeść Twój mruczek?

Najważniejsze składniki w żywieniu kota

Kot jest obligatoryjnym mięsożercą, co oznacza, że czerpie on wartości odżywcze wyłącznie z produktów pochodzenia zwierzęcego. Najistotniejszym składnikiem w kociej diecie jest białko, które stanowi podstawowe źródło energii i jest źródłem niezbędnych aminokwasów, szczególnie tauryny dla naszego mruczka. Pełni również funkcję budulcową oraz wpływa na metabolizm, odporność i zachwycający wygląd kociej sierści. Dlatego warto pamiętać o prawidłowej ilości białka w diecie kota. Według FEDIAF minimalna zawartość białka w diecie kota wynosi 25 gramów na 100 gramów suchej masy karmy. Pamiętajmy, że jest to absolutne minimum. Koty mają największe zapotrzebowanie na białko wśród zwierząt domowych więc im więcej białka pochodzenia zwierzęcego w diecie, tym lepiej. Szacuje się, że optymalna ilość białka w suchej masie karmy stanowi 50-65 %.

Kolejnymi, lecz nie mniej ważnymi składnikami kociej diety są tłuszcze. Są one rozpuszczalnikiem witamin (A, D, E, K) oraz źródłem energii, stymulują prawidłową pracę układu nerwowego i wypływają na polepszenie smakowitości karmy. Do tłuszczów zaliczamy nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym szczególnie ważne kwasy omega-6 i omega-3. Kwasy omega-6 w dużych ilościach występują w mięsie zwierząt lądowych, dlatego nie ma konieczności dodatkowej ich suplementacji w przypadku kota karmionego dużą ilością mięsa. Źródłem kwasów omega-3 są zwierzęta morskie, w szczególności ryby i kryl. Zawartość kwasów omega-3 w karmach jest zazwyczaj niewystarczająca, dlatego najlepiej uzupełniać dietę kota o produkty w nie bogate np. oleje z ryb łososiowatych. Minimalna ilość tłuszczu w diecie kota według FEDIAF to 9 % suchej masy karmy, a optymalna 10-30%.

Koty nie mają określonego zapotrzebowania na węglowodany. Ze względu na ich zdolności przekształcania białek i tłuszczy w glukozę węglowodany w ich diecie sią zupełnie zbędne. Zakłada się, że maksymalna ilość węglowodanów w diecie kota nie powinna przekraczać 5% suchej masy karmy.

Czym jest sucha masa karmy?

Sucha masa to ilość składników w karmie po odjęciu od niej %wilgotności (wody). Przykładowo: w karmie zawierającej 11% białka i 79% wilgotności w 100 gramach karmy, sucha masa stanowi 21%, a białko 52%.

%Suchej masy = 100 – 79 = 21

%Białka = 11/21 * 100 = 52

Jaką karmę wybrać?
Na rynku występuje wiele rodzajów karm, mamy do wyboru przekrój od super zdrowych posiłków, do kocich fast foodów. Wybór karmy i rodzaju żywienia należy wyłącznie do Ciebie. Jednak po przeczytaniu tego tekstu już wiesz, dlaczego warto wybierać karmy z dużą ilością białka zwierzęcego (mięsa i podrobów), niewielką ilością węglowodanów lub ich brakiem (produkty pochodzenia roślinnego, zboża) i wysoką zawartością wody.

A co z suchą karmą?
Suche karmy dla kotów mają bardzo niską wilgotność (7-14%), przez co mogą być przyczyną odwodnienia kota. Zazwyczaj w ich składzie występują duże ilości niepotrzebnych dla kota węglowodanów oraz zboża, które dla wielu kotów są czynnikiem alergicznym. Są również bardzo wysoko przetworzone, do ich produkcji niezbędne jest użycie wielu konserwantów, barwników, stymulatorów strukturalnych oraz polepszaczy smaku, które bardzo szybko mogą uzależnić Twojego kota.

Stały dostęp do karmy?
Koty nie powinny mieć stałego dostępu do karmy, ponieważ często nie jesteśmy w stanie określić ile nasz kot zjada dziennie. Przy stałym dostępie do karmy koty mogą również „zagryzać nudę” co może prowadzić do nadwagi lub otyłości, których konsekwencjami będą problemy zdrowotne oraz pogorszenie jakości życia. Kot jako drapieżnik poluje wiele razy dziennie na niewielkie zdobycze, dlatego najlepszym wyjściem jest podawanie kotu od 4 do 6 małych posiłków dziennie.
W przypadku większości dorosłych, zdrowych kotów diety bytowe wybrane przez opiekuna są wystarczające. Jeśli posiadasz zwierzę młode, geriatryczne lub chore zalecamy skonsultowanie wybranego sposobu żywienia z dietetykiem weterynaryjnym lub lekarzem weterynarii specjalizującym się w żywieniu zwierząt. Decyzję, która karma jest najlepsza dla Twojego kota, pozostawiamy Tobie, a ubezpieczenie PetExpert jest dla Ciebie zawsze dostępne, gdy Twój kot zachoruje.