Skręt żołądka u psa

Skręt żołądka jest bardzo poważną przypadłością i może zakończyć się najgorszym scenariuszem - śmiercią psa. Najczęściej dotyka duże rasy psów o głębokiej klatce piersiowej, w tym dogi wielkie, labradory, dobermany, owczarki niemieckie. Zagrożone są również stare psy średnich ras.

Czym jest skręt żołądka?

Skręt żołądka jest dosłownie skrętem lub zawiązaniem żołądka. Pies może mieć genetyczne predyspozycje do skrętu żołądka, ale jest to bardzo ściśle związane z metodą i jakością karmienia. Metoda oznacza ilość podawanych posiłków w ciągu dnia - najlepiej co najmniej dwa razy dziennie. Skręt żołądka wpływa na funkcjonalność mięśni układu pokarmowego. Jeśli żołądek jest "stresowany" pokarmem tylko raz dziennie, staje się bardziej wiotki z powodu mniejszego stresu i funkcjonalności. Równie ważna jest różnorodność i jakość diety. Mimo tego, że nie jest wskazane częste zmienianie karmy, rasy, które są bardziej podatne na skręty żołądka, prawdopodobnie będą czuły się lepiej przy częstych zmianach diety. Układ trawienny po pewnym czasie przyzwyczaja się do jednego rodzaju pożywienia, dlatego należy raz na jakiś czas zmienić karmę lub dodać inny składnik, aby trawienie nie stało się powolne.

Oczywiście przyczyn może być znacznie więcej - zachłyśnięcie się jedzeniem, gdy zawartość żołądka szybko się wypełnia lub nadmierna aktywność bezpośrednio po karmieniu.

Nie lekceważ objawów!

Na początku można zaobserwować zwiększenie objętości brzucha - będzie on sztywny w dotyku i może sprawiać psu ból podczas dotykania. Kolejnym objawem jest nadmierne ślinienie się lub bezskuteczne próby wymiotowania. Można zaobserwować kilka prób wymiotów, podczas których pies nie wymiotuje treścią żołądkową, a jedynie sokami żołądkowymi lub śliną. Pies będzie częściej pił i nie będzie miał apetytu. Może być ospały, bardziej zmęczony przez co będzie więcej odpoczywał, a przy tym spał w nowych i nietypowych pozycjach.

Jak zapobiec skrętowi żołądka

Najważniejszą podstawą profilaktyki jest wysokiej jakości dieta utrzymywana przez całe życie psa. Wybieraj tylko karmy o wysokiej zawartości mięsa. Tańsze karmy zawierają różne substytuty, które tylko smakują jak mięso, ale nie są korzystne dla psa. Zawartość białka i błonnika w karmie jest bardzo ważna. Wskazane jest, aby dać psu czas na karmienie i nie zachęcać go do jedzenia. Po karmieniu pies powinien odpoczywać przez jakiś czas i odłożyć aktywności na później. Od razu po zjedzeniu powinno unikać się również jazdy samochodem z psem.

Leczenie

Skręt żołądka jest leczony chirurgicznie z kilkudniowym okresem rekonwalescencji, podczas którego pies otrzymuje dietę. Koszt operacji skrętu żołądka i późniejszej rekonwalescencji waha się od kilku do kilkunastu tysięcy. Dlatego przygotuj się na zapewnienie swojemu zwierzakowi najlepszej możliwej opieki i ubezpiecz go w PetExpert.