Sylwester - wesprzyj swojego psa

Zbliża się Sylwester, a wraz z nim spektakularne uroczystości, zazwyczaj z fajerwerkami o północy. Tak my, ludzie, postrzegamy obchody Nowego Roku, ale co z psami? Nasi czworonożni przyjaciele mają kilkukrotnie bardziej wrażliwy słuch niż my, przez co znacznie silniej odczuwają uderzenia petard i fajerwerków. Wybuchy podczas obchodów Nowego Roku mogą przestraszyć psy i często wywołać u nich zupełnie nieprzewidywalne zachowania, co wynika ze stresu i paniki. Poniżej kilka wskazówek jak pomóc zwierzęciu przetrwać ten okres.

Na co uważać na zewnątrz?
W okresie, w którym możemy spodziewać się fajerwerków, trzymaj futrzaki na smyczy, aby zapobiec panice wywołanej wystrzałem. Często psy ze strachu biegną w nieznanym kierunku, myśląc, że uciekną przed hałasem. Biegnąc w stresie łatwo ulegają kontuzjom lub ryzykują wbiegnięciem np. pod samochód.

Na co uważać w domu?
Psy mogą czuć się zagrożone nawet w domu podczas sylwestrowych uroczystości. Często chowają się w nietypowych miejscach lub zrywają i uciekają tak szybko, że mogą coś rozbić lub zrzucić na siebie. W panice z powodu hałasu czasami gryzą meble lub inne przedmioty. Dlatego nigdy nie zostawiaj futrzaków, które boją się wystrzałów samych w domu. Miej psa "na oku" przez cały czas.

Stwórz bezpieczne środowisko domowe dla psa
Zadbaj o zamknięte okna, zasłonięte zasłony/rolety.
Włącz w domu telewizje lub radio. Staraj się nie reagować nerwowo. Psy potrafią wyczuć, kiedy dzieje się coś złego, a Twoje zachowanie może je jeszcze bardziej zaniepokoić. Zachowuj się normalnie i wspieraj psa jeśli będzie tego potrzebował. Możesz zająć pupila naturalnym gryzakiem do żucia - najlepiej wybrać sprawdzony produkt, który nie zafunduje wam nocnej wizyty u lekarza weterynarii czy całonocnej biegunki. Nawet psy, które przez cały rok mieszkają na zewnątrz, zasługują na troskę i opiekę. Na obchody Nowego Roku daj im możliwość ukrycia się w bezpiecznym miejscu, w którym nie zrobią sobie krzywdy.

Chory pies
Jeśli pies cierpi na epilepsję lub inną chorobę, przez którą bardzo wrażliwie reaguje na stres, warto omówić z lekarzem weterynarii możliwości przygotowania psa na petardy i stres sylwestrowy. Dodatkowo możesz sprawdzić w sieci jak zawiązać psu kamizelkę wyciszającą. Jeśli wcześniej ustaliłeś z lekarzem pomoc farmakologiczną pamiętaj, aby podać leki o odpowiedniej porze.

Wskazówki dotyczące sylwestrowego spaceru z psem
1) Trzymaj psa na smyczy w Sylwestra, i nie spuszczaj go.
2) Wskazane jest wyprowadzenie futrzaków na ostatni spacer około godziny 20/21 wieczorem. Następnie na spacer warto wybrać się dopiero po godzinie 1 w nocy, kiedy sytuacja się uspokoi.
3) Upewnij się, że Twój pies ma prawidłowo zaciągniętą obrożę lub szelki.
4) Wskazane jest również umieszczenie na obroży lub szelkach zawieszki identyfikacyjnej lub zawieszki z numerem telefonu na wypadek przypadkowej ucieczki.
5) Sprawdź czy chip Twojego zwierzęcia jest zarejestrowany w bazie danych (w Polsce najbardziej znana jest safeanimal.eu).
6) Jeśli Twój pies należy do rasy dużej lub jest po prostu bardzo silny zadbaj o podwójne zabezpieczenie. Wychodząc na spacer najlepiej załóż psu obrożę, szelki i dwie smycze (wtedy jest dużo mniejsze ryzyko urwania karabinka w razie paniki).

Jak już wspomniano, obchody Nowego Roku to dla futrzaków czas pełen strachu i niepokoju. Bądź blisko psa w najgorszym czasie po północy, kiedy wybuchają fajerwerki i petardy. Oczywiście bądź przygotowany na to, że mimo największych starań może wydarzyć się coś nieprzewidzianego. W takich przypadkach ubezpieczenie PetExpert zapewni Twojemu czworonożnemu pupilowi ​​najlepszą możliwą opiekę, a Tobie zaoszczędzi pieniędzy i zmartwień.

Życzymy Tobie i Twoim czworonożnym przyjaciołom pięknych, spokojnych i zwłaszcza zdrowych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego rozpoczęcia Nowego Roku 2022!