Szczepienia psów

Szczepienia zarówno u psów, jak i kotów są jak dotąd najskuteczniejszą ochroną przed groźnymi chorobami. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć temat szczepień u psów, czyli przeciwko jakim chorobom warto zaszczepić swojego pupila.

Przeciwko czemu szczepić?

Regularne szczepienie czworonożnego przyjaciela może znacznie przedłużyć jego życie. W Polsce szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obecnie obowiązkowe. Jest to szczepienie w jednej dawce, a pies powinien otrzymać pierwszą dawkę najwcześniej w wieku trzech miesięcy. Konieczne jest pilnowanie regularnych ponownych szczepień, gdzie odstęp zależy od producenta szczepionki, jednak lekarz weterynarii odnotuje kolejne ponowne szczepienie w książeczce zdrowia.

Dalsze szczepienia nie są już obowiązkowe, ale nadal zaleca się zaszczepienie psa przeciwko innym chorobom, aby nie lekceważyć możliwej infekcji, w przypadku której leczenie nieszczepionej choroby kosztowałoby kilkaset lub kilka tysięcy złotych.

Każdy pies powinien być zaszczepiony przynajmniej przeciwko podstawowej grupie chorób, do których należą nosówka, parwowiroza i zakaźne zapalenie wątroby. Szczepienie przeciwko tym chorobom zwiększy szanse na to, że pies nie zostanie zarażony i dożyje sędziwego wieku. Oczywiście, oprócz powyższych, istnieje szereg chorób, przeciwko którym można się zaszczepić.

Szczepienia dodatkowe

• Tężec

Psy przebywające w pobliżu zwierząt gospodarskich takich jak na przykład konie, owce, kozy i inne zwierzęta roślinożerne, powinny zostać zaszczepione przeciwko tężcowi.

• Borelioza

Psy mogą być szczepione przeciwko boreliozie od 12 tygodnia życia i ponownie szczepione raz w roku. Ponieważ kleszcze są aktywne od wiosny do jesieni, najlepszym czasem na szczepienie jest zima.

Dobór odpowiedniej szczepionki

Na rynku dostępne są indywidualne szczepionki na każdą chorobę psów, gdzie jedna szczepionka może być użyta do zaszczepienia przeciwko konkretnej chorobie. Jednak weterynarze często stosują szczepionki skojarzone, aby zaszczepić psy jedną szczepionką przeciwko kilku chorobom.

Wskazane jest również, aby przed szczepieniem zapytać o najbardziej odpowiedniego producenta szczepionki. Jeśli pies ma zostać zaszczepiony szczepionką konkretnego producenta, ta sama szczepionka od tego samego producenta powinna być używana do kolejnych ponownych szczepień. Szczepionki różnych producentów nie są dokładnie takie same i mogą spowodować, że szczepienie nie będzie tak skuteczne.