Urazy psich łapek

Każdy spacer z psem oznacza pewne ryzyko zranienia łap, ponieważ na każdym kroku możemy natknąć się na drzazgę, zardzewiały gwóźdź, ostry kamień lub inny niebezpieczny przedmiot. Psy mogą również zranić się podczas zabawy w ogrodzie, aportowania lub zabawy z innym futrzastym przyjacielem. Opuszki łap są zatem najbardziej narażone, a zranione, przecięte lub otarte opuszki łap nie są rzadkością. Czy wiesz, kiedy konieczna jest wizyta u lekarza weterynarii, a kiedy wystarczy zabezpieczyć ranę w domu? Chętnie doradzimy :-)

Poduszki na łapie wytrzymałe, ale wrażliwe!

Chociaż psie opuszki są tkanką dość sprężystą, w przypadku wystąpienia urazu opuszka będzie się goić bardzo długo. Czas gojenia zawsze zależy od ciężkości, głębokości i rozległości urazu.

Drobne urazy można leczyć w domu

Jeśli pies po spacerze utyka lub wylizuje łapę może to świadczyć o zranieniu, dlatego od razu sprawdź wszystkie łapki. Jeśli występuje słabe krwawienie z uszkodzonego opuszka, zdezynfekuj ranę i ewentualnie owiń łapę bandażem - nie zaciskaj za mocno. Co jakiś czas sprawdzaj czy rana nie ropieje i czy się goi. Wskazane jest również unikanie długich spacerów lub zwiększonej aktywności fizycznej.

Jeśli nawet niewielka rana na łapie nie goi się, natychmiast zwróć się o pomoc weterynaryjną.

Ropiejące i duże rany należy pozostawić lekarzowi!

Jeśli rana obficie krwawi, uraz jest duży, rana jest głęboka, a w ranie znajduje się jakiś przedmiot, zaleca się, aby łapę obejrzał specjalista. Lekarz profesjonalnie zbada ranę, oczyści ją, w razie potrzeby usunie ciało obce i zastosuje antybiotykoterapię, aby zapobiec ropieniu rany i stanom zapalnym.

Powinieneś również udać się do specjalisty, jeśli opatrzyłeś ranę w domu, ale łapa zaczyna puchnąć, pojawia się ropa lub zaczyna krwawić.

Buty dla psa? Nie ma problemu!

Buty dla psów nie są obecnie rzadkością, zwłaszcza w przypadku psów, które już w swoim życiu doznały urazu łapek. Jeśli uraz jest rozległy, możesz użyć butów - zapewnią one szybsze gojenie oraz zabezpieczą ranę przed zanieczyszczeniem i bakteriami.