Wabiki i otrucia

Coraz częściej media, po doniesieniach zdesperowanych właścicieli psów, zwracają uwagę na niebezpieczne wabiki. Można je znaleźć na ulicach, w miejskich parkach, na łąkach i w lasach - w zasadzie wszędzie. Nierzadko tuż obok domów czy placów zabaw, co zagraża nie tylko zwierzętom domowym, ale także ciekawskim dzieciom.

Wabiarze, którzy rozrzucają przynęty są bardzo pomysłowi. Wymyślają różne sposoby na pozbycie się zwierząt. Używają przynęt w postaci atrakcyjnego dla psa jedzenia na przykład kiełbasy, do której wbijają ostre przedmioty - gwoździe lub szpilki. Stosują również przynęty w postaci trujących środków zwalczających gryzonie.

Jak rozpoznać zatrucie u psa?

Jeśli pies obficie wymiotuje po spacerze, ma ostrą biegunkę, krwawi z błon śluzowych bez żadnych oznak obrażeń, jest ospały, trzęsie się, jęczy lub zauważysz krew w moczu - istnieje prawdopodobieństwo zatrucia.

Jeśli stwierdzisz lub podejrzewasz, że Twój pies zjadł coś nieodpowiedniego lub zatrutego, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub udaj się do niego.
Niestety, nie zawsze udaje się uratować zwierzę, a połknięcie niebezpiecznej przynęty kończy się śmiercią.

Szkolenie, smycze lub kagańce mogą pomóc.

Jeśli pies będzie biegał luzem, nawet maksymalne skupienie i ostrożność może nie wystarczyć. Wabiarze są przebiegli i często umieszczają przynęty w miejscach, których ludzie nie zauważają, podczas gdy dociekliwe nosy naszych zwierząt mogą je łatwo wytropić.

Możesz wyprowadzać psa na smyczy lub w kagańcu, dzięki czemu zawsze będziesz wiedzieć, gdzie się znajduje, a kaganiec uniemożliwi mu połknięcie czegokolwiek. Jednak wielu właścicieli psów chce dać swojemu pupilowi swobodę i pozwolić mu biegać "na wolności" przynajmniej od czasu do czasu. W takim przypadku konieczne jest nauczenie psa, aby nie jadł niczego, na co nie otrzyma polecenia.

Do treningu zalecamy dużo cierpliwości i smakołyków. Możesz wypróbować technikę - "możesz" i "zostaw". Na komendę "możesz" pozwalasz psu zjeść smakołyk, natomiast na komendę "zostaw" należy sprawić, by pies nie był zainteresowany smakołykiem. Spróbuj umieścić kilka smakołyków na podłodze, a jeśli pies chce je zjeść, wydaj komendę "zostaw". Jeśli pies się powstrzyma nagródź go smaczkiem z ręki (najlepiej jeszcze lepszym niż te, które znajdują się na podłodze). Kiedy pies opanuje tę technikę w domu powtórz ćwiczenie na zewnątrz.

Znasz inną metodę? Podziel się nią z nami!