Zagrożenia upalnych dni

Lato to chyba ulubiona pora roku większości z nas. Jednak dla właścicieli psów i kotów jest to czas, w którym muszą być jeszcze bardziej czujni i uważni. Przypominamy, jakie zagrożenia mogą spotkać Twojego pupila latem.

Przegrzanie w samochodzie

Nie zostawiaj pupila w samochodzie latem, kiedy temperatury osiągają wysokie wartości! Nigdy! Nawet jeśli wychodzisz tylko na chwilkę! Przegrzanie, a następnie śmierć może nastąpić bardzo szybko. Każda minuta w rozgrzanym środowisku samochodu oznacza najgorszą udrękę, a z każdą sekundą staje się dla futrzaka coraz bardziej niebezpieczna - to dosłownie walka z czasem o swoje życie. W porównaniu z nami psy i koty mają zupełnie inną termoregulację i nie są w stanie ochłodzić się przez pocenie się. Pies chłodzi się głównie przez język i usta. Uwierz nam, nawet do połowy uchylona szyba lub miska wody w nagrzanym samochodzie to za mało!

Objawy udaru cieplnego to: niepokój, ślinienie się, nadmierne zianie, drżenia mięśniowe, utrata przytomności.

Pierwsza pomoc: umieszczenie zwierzaka w chłodnym, zacienionym miejscu, powolne schładzanie chłodną, ale nie zimną wodą (za szybkie/zbyt agresywne działanie może zaszkodzić) szczególnie pach i pachwin, próba napojenia zwierzęcia chłodną wodą - tylko przy zachowanej świadomości! Jak najszybsze przewiezienie zwierzęcia do lek. wet. – może dojść do opóźnionej reakcji.

Strzyżenie sierści latem

Myślałeś, że długie futro przeszkadza psu latem? Pomyłka, długie futro służy jako izolacja!

Jeśli więc uważałeś, że odciążysz swojego psa strzygąc go na lato lub regularnie to robisz, to niestety nie jest to odpowiednie rozwiązanie. Futro, które pies ma naturalnie, niezależnie od tego, czy jest puszyste, długie czy krótkie, jest dla niego naturalną izolacją i może w ten sposób zapewnić odpowiednią temperaturę. Strzyżony pies znacznie gorzej znosi temperatury latem i zimą. Dlatego zalecamy pozostawienie psiej sierści latem i regularną i dokładną pielęgnację poprzez mycie i czesanie.

Użądlenie osy lub pszczoły

Masz w domu pupila, który ignoruje wszystko, co lata, czy wręcz przeciwnie, naprawdę dociekliwe stworzenie, które natychmiast skacze za każdym latającym owadem? To nie ma znaczenia, osa lub pszczoła mogą użądlić zarówno psiego leniucha jak i kocią rakietę :-).

Jeśli zwierzak zostanie użądlony przez osę lub pszczołę, nie wpadaj od razu w panikę. Jeśli nie jest uczulony, będzie odczuwał jedynie ból lub podrażnienie i może skomleć w momencie użądlenia. Problem pojawia się w przypadku zwierząt uczulonych na jad. Żądło najczęściej utknie w pysku, co może powodować obrzęk i duszności lub w łapie, co będzie powodowało utykanie.

Udziel pierwszej pomocy schładzając użądlone miejsce. Jeśli jednak obrzęk nie ustępuje lub pojawiają się inne objawy, należy niezwłocznie zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Opryski

Groźne dla zwierzaków zwłaszcza w większych miastach. Pryskane są osiedlowe alejki, chodniki oraz trawniki, oprysk nie omija niestety parków. Chodzenie po takim terenie grozi poparzeniem łapek lub zatruciem.

Rozgrzany asfalt

My mamy buty i odporne na gorąco podeszwy. Zwierzaki chodzą bez żadnego zabezpieczenia, a konsekwencje bywają naprawdę bolesne. Asfalt może być bardzo gorący i może poparzyć łapy Twojego zwierzaka, dlatego jeśli to możliwe spaceruj ze swoim psem lub kotem po trawie. Jeśli nie jesteś pewien czy chodnik ma odpowiednią temperaturę dla łapek przyłóż wierzch dłoni do asfaltu. Jeśli nie dasz rady wytrzymać pięciu sekund, Twój zwierzak nie powinien po nim dreptać.

Na rynku dostępne są też specjalne buty dla zwierzaków i płyny, które pozwolą uchronić delikatną skórę futrzaków. Co więcej, znajdziemy też inne gadżety, pomagające przetrwać upały. Są to między innymi chłodzące chusteczki, chłodząca obroża, czy też aktywująca się pod ciężarem psa chłodząca mata.

Bądźmy czujni

Latem również kwitnąca roślinność jest dużym zagrożeniem. W wysokich trawach na naszych futrzaków czekają kleszcze i inne żyjątka. Kwitnące, wysokie trawy mogą być też przyczyną uciążliwego i nawracającego zapalenia spojówek.
Zwracajmy też uwagę na trujące rośliny: trzmielina, ostrokrzew, bukszpan, hortensja, różanecznik i azalia, bez czarny, cis, wawrzynek wilczełyko, złotokap, ciemiernik, konwalia, naparstnica, ostróżka, rącznik pospolity, tojad, wiciokrzew i inne.

Lato i wysokie temperatury to dla wielu najpiękniejszy moment roku. Nie sposób się z tym nie zgodzić, ale warto podkreślić, że jest to czas równie niebezpieczny. Zwracajmy uwagę na oddech zwierząt, suchość dziąseł, ale też ślinotok. Pamiętajmy – to nie przelewki!